Od té doby, co jsem vypsala kurz pro veřejnost, dostávám spoustu dotazů. Jak to na kurzu probíhá? Jak nás to budete učit, to položení hlasu? Co to znamená, že budeme muset mezi lekcemi trénovat? Zkrátka formulujete spoustu obav. Pro ty, kteří ještě s přihlášením váhají, je tu nápověda, čeho se bát, a upřesnění, pro koho kurz není:

  • Na kurz by neměl chodit ten, kdo se obává, že se ztrapní. Možná se to opravdu stane. Věřte ale, že spíš ne. Ostatní na tom budou podobně. Taky půjdou s kůží na trh a podle mých zkušeností si lidé navzájem obvykle drží palce. Vyluzujeme různé zvuky, říkáme nesmyslné říkanky, vystrkujeme břicha. Všichni. Každý se obvykle soustředí na sebe, a pokud už někoho pozoruje, tak mě.
  • Kurz není pro toho, kdo má strach, že pouhé ležení na podložce a vnímání vlastního dechu je ztráta času.
  • Kurz není pro ty, kteří se bojí, že se dozvědí o nějakém nedostatku ve svém projevu. To, že vám například nikdo nikdy neukázal, jak správně tvořit hlas, není žádná ostuda. Na školách se to obvykle neprobírá. Kdo se naopak těší, že ho nasměruju, kam napřít energii při tréninku, neodejde s prázdnou.
  • Na ten trénink se také často ptáte. Na kurz by se neměl hlásit ten, kdo se děsí, že bude muset denně hodinu cvičit. Většině stačí jen pár minut. Navíc nejraději ordinuju taková cvičení, která se dají provádět souběžně při jiné běžné činnosti.
  • Kurz není pro vás, kteří jste extrémně ostýchaví. Leda byste chtěli zkusit využít toho, že budeme jen malá skupinka, ve které si můžete mluvení před lidmi trénovat bez obav ze zesměšnění. Nebo pomůže přihlásit se ve dvojici s někým, kdo vám poskytne oporu.
  • Oprávněný strach přihlásit se na kurz mají ti, kterým je výrazně nepříjemné, když jim někdo vstoupí do osobního prostoru. S tím mnoho nenadělám. Pro firmy někdy pořádám i školení, kde převládá jen teorie. Tohle ale není ten případ. Kurz je maximálně zaměřený na praxi a opravdu je nejefektivnější, když si například necháte položit mou dlaň na hrudník. Jestli je i to na vás moc, doporučuji spíš individuální koučink nebo trénink s on-line lekcemi.
  • Kurz není určený ani pro toho, koho jímá hrůza, že se bude muset zapojit. Naopak ten, kdo přichází s chutí zkusit něco nového, si odnese maximum.

Na odvážné se těší Hana

hana@mluvenitislusi.cz